Ida-Viru Ettevõtluskeskus

piirkondlik arengumootor

Ettevõtlik ja edumeelne ettevõtja võrgustub „Ettevõtliku kooliga“

Allpool olev artikkel ilmus Eesti Kaubandus-Tööstuskoja Teatajas, mida veebiversioonis saab lugeda SIIN!

Ärgake, ettevõtjad! See pole ju enam saladus, et Ida-Viru Ettevõtluskeskuse noored spetsialistid on välja töötanud ja üle-eestiliselt juurutanud „Ettevõtliku kooli“ programmi. Mis see on?

„Ettevõtlik kool” on haridusprogramm, mis on alguse saanud 2006. aastal Ida-Virumaalt ning on suunatud ettevõtliku õppe integreerimisele koolisüsteemi, et tõsta hariduse kvaliteeti ja seeläbi noorte edukust elus − nii ütlevad nad oma kodulehel (www.evkool.ee).

Aga minu kui ettevõtja reaalne kogemus? Ka see on olemas − see kõnetab vast teisi ettevõtjaid kõige paremini.

Esimene koostöö kohaliku kooliga oli kõige lihtsam ja toimus 2005. aastal, enne „Ettevõtliku kooli“ programmi sündi, kui töötasin Saka Cliff hotellis. Kutsusime lapsi kevadistele talgutele. Vastutasuks pakkusime suppi ja lihapirukat ning lisaks veel täitsime aastaringselt koolisiseste ürituste auhinnakoti, et oleks motivatsiooni ka järgmistel aastatel appi tulla. Algul tegime seesugust koostööd Jõhvi Gümnaasiumiga, hiljem aga Kohtla-Järve Järve Gümnaasiumiga.

Kahju oli sellest, et Sakal jäi pooleli suveniiri tootearendus. Soovisin, et õpilased oleks tööõpetuse tunni raames valmistanud mustvalgeid kasse, mida anonüümse Made in China karu asemel oleks hotellikülastajad suurema heameelega kaasa ostnud.

Kiviõli Seikluskeskusele, läbi oma ettevõtte käivitusteenust pakkudes, kutsusime Kiviõli I Keskkooli õpilasi nädalavahetustel mäele appi. Vastu pakkusime võimalust mäel tasuta sõita. Kõik olid võidus!

Sel kevadel korraldasin Maidla Rahvamajas turismialast seminari. Palusin videoid tegema ettevõtliku Kiviõli I Keskkooli noormehe, kes noortekeskuses omandatud oskuse minu tellitud videolõikudesse valas. Iga video subtiitrisse sai märgitud noormehe nimi − reklaam ka talle!

Olen seminarijärgselt saanud igakülgset tagasisidet selle kohta, et just koolinoored muutsid minu sisult asise seminari meeleolukaks ja meeldejäävaks: külaliste registreerimine, videote valmistamine, muusikaline vahepala ja kooli põnev tutvustusboks söögipausidel. Mul kui korraldajal oli sellest väga palju abi ja usun, et noortel oli jällegi võimalus õppida teistmoodi.

Ka seminari avasõnas sai kirjeldatud, et ettevõtlik Kiviõli I Keskkool sai kaasatud just seetõttu, et kohalikele ettevõtlikele noortele pakkuda sidusust kogukonnaga ja samas ka vastupidi. Kui kooliõpilasi kaastakse täna põnevatesse ja vastastikku kasulikesse koostööprojektidesse, siis jäävad sellest mõlemale poolele maha positiivsed kogemused ja kontaktid.

Kaugem kasu on aga selles, et läbi nende koostööde saavad ettevõtjad küll midagi soodsamalt korda saadetud, kuid see pole kaugeltki kõik.

Loomulikult läheb suurem osa koolilõpetajatest edasi õppima Eesti ülikoolilinnadesse. Käiakse ka tiir välismaal, kuid kui need mujalolemised ühel hetkel läbi on, siis ehk tihtipeale tõdetakse, et ega maailm ei oota sugugi kõiki soovijaid käed laiali ja avasüli. Peab kõvasti vaeva nägema ja tööd tegema, et tuhandete tublide seast silma paista. Ehk ei meenugi neile kohe, et tegelikult said kodukohta erinevatesse ettevõtetesse maha jäetud tugevad koostöösidemed, mis annaks põhjuse kodukanti tagasi tulla.

Sidemete teine ots on aga meie, ettevõtjate võrgustiku, käes. Ka meie ootame- soovime pigem teha tööd nende tublidega, kes on end juba varasemalt heast küljest näidanud, mitte alustada töösuhet täiesti tundmatu noorega, kelle võimetest, ettevõtlikusest ega hakkamasaamisest pole meil õrna aimugi. Ettevõtliku kooli noored on oma katseajad meie juures juba kooli ajal ära teinud.

Niimoodi peatub noorte äravool piirkonnast, niimoodi tugevdame sidusust kodukohaga ja kogukonnaga ning niimoodi kasvatame endale tulevast personali. Tulevasi spetsialiste ja ettevõtjaid, kes elavad piirkonnas, töötavad meie ettevõtetes ning kes tarbivad meie kaupu.

Ettevõtjad, saage tuttavaks: ettevõtlikud noored!

Terje Rattur

Tertur OÜ juhataja