Ida-Viru Ettevõtluskeskus

piirkondlik arengumootor

Ida-Viru turismiaasta 2022 lõppes hästi ja aasta 2023 toob mitmeid saunauudiseid

Ida-Viru turismiklaster viis jaanuari alguses läbi kaardistuse- kuidas läks Jõulukuu 2022 ja millisena paistab uus aasta. Aasta lõpp läks hoolimata sügisesest pessimismist hästi ning uuele aastale minnakse vastu tegusalt. Pigutatakse selle nimel et hoolimata üldisest hinnatõustust oleks puhkus endiselt tore ja meeldiv. Suurim uudis-Narva Hotell avab sügisel esimese kaasaegse saunakeskuse Narvas.

Detsembrile 2022 oli turismiettevõtete üldhinnang: läks hästi. Oli neid kel väga hästi ja ka neid kes soovinuks paremini. Üldjoontes suurtes spaades oli täituvus alla 2019.a.taset, kuid siiski juba selle lähedal. Eriti edukad olid ettevõtted kes 2022.a.viisid läbi uuendusi- näiteks Eesti Kaevandusmuuseum avas konverentsikeskuse, Mäetaguse von Rosen spaa avas Eesti esimese täiskasvanute hotelli.

Mäetaguse von Rosen spa Tagatuba

Põhiklient oli siseturist, samuti toodi eraldi välja firmaüritused. Osaliselt ka ukraina põgenike majutus. Vene kliendi ärajäämine mõjutas ca 40% vastajatest kel see oli varasemalt olnud oluline segment (ca 15-30%). Vene kliendi mõju saab aga olema tuntav jaanuaris mil nad pühi meie juures veetsid. Ettevõtete hoiak oli siiski- töötame edasi ja tõstame kvaliteeti.

Sügisel olid ettevõtted väga mures energiahindade kallinemise pärast ning prognoositi koondamisi. Vastanutest siiski keegi seetõttu koondanud pole. Seda eelkõige tänu energiatõhususe suurendamisele (s.h.lepingulised lahendused), õnneks olid ettevõtted sellesse juba enne kriisi investeerima asunud.

Kokkuvõttes oli uue aasta prognoos realistlik: inimeste ostujõud teeb muret, aga päringuid liigub, aga aasta algus pole üldiselt aktiivne. Samas on erandeid- nt.2022.ärimudelit muutnud Mäetaguse von rosen Spal on juba 50% jaanuarist täitunud.

Anneli Põdra, Toila spaa müügijuht: „Kõige enam teeb uuel aastal muret üldine hinnatõus. Pingutame selle nimel, et klient sellest ei kannataks vaid tal oleks ikkagi tore ja hea olla kuigi kõik ümberringi kallineb“.

Uue aasta suur teema on sauna-aasta. Mitmed ettevõtted teevad uuendusi-suurim on Narva esimese kaasaegse saunakeskuse avamine Narva Hotellis oktoobris 2023. Kuid uued saunad ja rituaalid valmivad ka nt. Meresuu spaas. Peipsiäärne Kauksi Puhkemaja pakub alates maist viharetki ning Toilas saab nautida merel parvsauna (ainus mis ametlik ja Eesti väikelaeva registris). Narva-Jõesuu Medical spaa töötab Baltimaades ainulaadse lõõgastus- ja stressimaandamiskeskuse käivitamise kallal.

Meresaun. Foto Glanel Tirrand

Suvel avatakse Narvas virtuaalne näitus „Vana Narva uus elu“. Olulist mõju avaldavad ka suurüritused, nt.Jõhvis Heino Lipu nimeline rahvusvaheline kergejõustiku staadionivõistlus 16.06.23.

Lisainfo: Kadri Jalonen, IVEK, Ida-Viru turismikoordinaator kadri.jalonen@ivek.ee 5174236

 

Allikas