Ida-Viru Ettevõtluskeskus

piirkondlik arengumootor

Selgusid Ida-Virumaa kodanikuühenduste tunnustamiskonkursi 2023. aasta tulemused

Neljapäeval, 30. novembril tunnustati Ida-Virumaa tegusaid kodanikke ja parimaid kodanikuühendusi neljas kategoorias: Ida-Viru Eurorahade Rakendaja 2023, Ida-Viru Kohaliku Omaalgatuse Programmi Tegu 2023, Ida-Viru Kodanikuühendus 2023, Ida-Viru Tegus Kodanik 2023. Tunnustuse pälvis 12 nominenti.

Konkursi eesmärk on esile tõsta ja tunnustada Ida-Virumaa tegusaid kodanikke ja parimaid kodanikuühendusi, kelle tegevus muudab meie kodukohad paremaks, kogukonna ühtsemaks ning kodanikuühiskonna tugevamaks.

 

Ida-Viru Eurorahade Rakendaja 2023 tiitli pälvis SA Ida-Viru Keskhaigla, mis on viimaste aastate jooksul euroraha toel (umbes 35 miljonit eurot) ehitanud Kohtla-Järve Ahtme linnaossa nüüdisaegse meditsiinilinnaku koos uute seadmete ja sisustusega. Linnakus asuvad mitmed täiesti uued ravikorpused ja ka renoveeritud hooned. Viimane suurem projekt, endise sisekliiniku hoone ümberehitamine, lõppes 2023. aasta sügisel. Seal hakkavad paiknema päevakirurgia, silmaosakond, naistenõuandla, funktsionaaldiagnostika, taastusravi jm, lasteosakond ja koolitusruumid. Samuti toimuvad seal eriarstide vastuvõtud. Lisaks on renoveeritud ka tervisemaja Kohtla-Järve Järve linnaosas.

 

Ida-Viru Kohaliku Omaalgatuse Programmi teoks 2023 valiti Toila Valla Hariduse ja Kultuuriseltsi kogukonnanäituse projekt. Kunstiprojektis “Maalime koos” valmis veerandsada Toila valla vaadet, mille värvimiseks kaasati pereliikmed, sõbrad, kolleegid ja naabrid. Kunstiprojektis lõi kaasa poolsada inimest, kes värvimiseks kasutasid fotode põhjal loodud nummerdatud lõuendeid. Maalid valmisid kuu aja jooksul.

 

Ida-Viru Kodanikuühenduseks 2023 valiti MTÜ Jõhvi Muuseumi Selts, mis paistab silma oma aktiivse ja mitmekesise tegevusega, rikastades Jõhvi kultuurielu. 2023. aastal korraldasid nad mitmeid üritusi, sealhulgas VI kindralmajor Aleksander Tõnissoni mälestuskonverentsi, minifestivali „XVI orelimuusika pooltunnid“ ja muuseumiöö programmi. Nende tegevused on olulised Jõhvi kogukonnale ja nad teevad koostööd erinevate partneritega.

 

Ida-Viru Tegus Kodanik 2023 on Aleksandr Openko, Narva 6. Kooli ajalooõpetaja, ajalooteaduste magister ja sertifitseeritud giid. Ta on korraldanud populaarseid ekskursioone Narvas ja Ida-Virumaal ning 2023. aastal ilmus tema raamat “Narva lood”. Aleksandr on professionaalne giid ning aitab iga kord Narva külalistel ja elanikel avastada seda iidset, keskaegset ja salapärast linna uuest vaatenurgast, pühendades nad uutele detailidele ja ajaloole.

Nagu eespool mainitud, on Aleksandri juhitud ekskursioonid edukad ja koguvad kiiresti populaarsust. Aleksandri ekskursioone kuulavad huviga nii täiskasvanud kui ka lapsed.

 

Eripreemia sai Ida-Viru Jahimeeste Selts, kes tõi 2023. aastal Eesti Kaevandusmuuseumisse üle 5000 inimese, sealhulgas Eesti jahimehed-naised koos perede ja saatjatega.

Konkursi korraldajateks on Ida-Viru Ettevõtluskeskus, Europe Direct`i Narva teabekeskus ja Ida-Viru Loomeklaster. Tunnustamiskonkursi läbiviimist toetavad SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Ida-Viru Omavalitsuste Liit  ja Siseministeerium.