AIRE KLUBI #20: Töösustuse digitaliseerimine vajab juurde ka küberturvet
AIRE KLUBI #20
Kuna kogemustest õpime kõige paremini, on seekordne klubiüritus ühendatud ettevõtte külastusega. Kutsume tööstuse- ja digitaliseerimise huvilisi seekordse AIRE klubi raames külla Tammeri metallitööstusesse, kus saab rohkem aimu kahel tööstusele olulisel teemal: digitaliseerimine ja küberturvalisus.
“Võib ütelda, et digitaliseerimine mõjutab Tammeris kõiki protsesse – meie kasvanud tootmismahtude juures ei ole ilma digitaliseerimiseta võimalik igapäevaselt toime tulla. Mida rohkem aga ollakse sõltuv digimaailmast, seda suuremaks kasvavad otsesed riskid, mistõttu on ettevõttes kriitilise tähtsusega õigeaegne ja pädev küberohtude hindamine ning piisava küberturvalisuse tagamine.” – Indrek Kink, Tammeri IT-juht
Kell 15 avaneb unikaalne võimalus külastada Tammeri metallitööstust, kus tootmise telgitaguseid tutvustab Tammeri juhatuse liige.
Tammer on enam kui 200 töötajaga ligi 30 aastase ajalooga Baltikumi suurim metalluste tootja.
14 000m² tootmispinnal valmistatakse aastas üle 40 000 projektipõhise avatäite ja eksport moodustab enam kui 80% toodangust.
Digitaliseerimisse ja automatiseerimisse on Tammeris tublisti panustatud ja mitmed inimestega mehitatud protsessid on juba asendanud robootikaga: mida ja kuidas täpsemalt, on võimalik oma silmaga näha juba tootmistuuril.
Endiselt on jäänud veel ka palju ideid ja mõtteid, milliseid töölõike soovitakse veelgi automatiseerida ning mille suunas iga-aastaselt üha enam liigutakse. Tähelepanu väärib ka fakt, et Tammer on viimase 10 aastaga olnud järjepidevalt kasvulainel, kasvades ca 10 miljonilise käibega ettevõttest rohkem kui 30 miljonilise käibenumbrini.
Kell 16 jätkame AIRE klubi programmiga, mis seekord keskendub küberturvalisuse küsimustele. Miks me pühendame seekordse AIRE klubi just küberturvalisusele? ITL-i andmetel on viimaste aastate jooksul Eestis toimunud üle 50 lunavara intsidendi, mis on toonud ettevõtetele märkimisväärseid kahjusid.
Lunavararünnakud kujutavad endast olulist ja üha suuremat ohtu ka tööstusettevõtetele.
Küberkurjategijad võivad krüpteerida ettevõtte olulised failid, ERP süsteemid ja nõuda nende vabastamise eest tasu. See võib põhjustada tööseisakuid, andmete kadumist, rahalist kahju ja halvemal juhul isegi ettevõtte pankroti.
Tänasel asjade interneti ajastul on suurem osas tööstuse seadmeid võrgus ja kui need pole teadlikult turvatud, võivad kutsumata külalised pääseda seadmete juhtimissüsteemidele juurde, mis võib kaasa tuua tootmisprotsesside saboteerimise, tundlikku teabe edastamise, tootmisprotsesside, disainilahenduste või intellektuaalomandi varguse.
Kaks hiljutist uuringut (Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) ja Statistikaamet) näitavad, et Eesti väikese ja keskmise suurusega ettevõtted (VKEd) pööravad küberturvalisusele oluliselt vähem tähelepanu kui suurfirmad ning võivad seetõttu kergemini langeda küberrünnete ohvriks.
AIRE klubis jagavad tööstusettevõtted ja eksperdid oma kogemuslugusid ja praktilisi näiteid, kuidas tööstusettevõtted saaksid küberohtudele kindlamalt vastu seista.
• Kuidas hinnata ning leida tasakaalupunkti küberturvalisuse ja äri paindlikkuse vahel?
• Kuidas riske mitte alahinnata, aga samas vältida ka töötajate liigset ebamugavust kõiki süsteeme „üleliigselt kaitstes“?
• Kuidas leida tööstusettevõttele sobilik küberkaitse, mis vastab ettevõtte protsesside riskitasemele ja selle valiku tegemise väljakutsed?
• Keda võtta appi, kui oma teadmistest napib?
• Milliseid toetusmeetmeid on võimalik kasutada ettevõtte küberturvalisuse taseme tõstmiseks?
AIRE klubi #20 programm:
15:00 Tammeri tehase tuur
16:15 AIRE klubi avasõnad
16:20-16:30 Põnev sissevaade Tammeri metallitööstuse tegemistesse
16:30-17:00 Paneelvestlus: “Küberturvalisuse tagamine tööstusettevõttes” – Puitmajatehase EstHus juhatuse liige, Diana Sosnovski, Lean Digital äriarhitekt, Aleksandr Miina, Metallitööstusettevõtte Tammer IT-juht, Indrek Kink, OIXIO juhtiv turbeaudiitor ja turvainsener, Livio Nimmer.
Modereerib Aleksandr Miina.
17:00-17:10- Ettevõtetele suunatud “Küberpöörde” toetuse meede ja RIA ülevaade küberturbe teemal. Seiko Kukk ja Kaisa Vooremäe, Riigi Infosüsteemida Amet
17:10-17:20- EASi ja KredExi ühendasutuse ettekanne. (Teema täpsustub).
17:20-17:25 Päeva kokkuvõte
17:25-18:30 Võrgustumine ja suupisted.
Üritust aitavad kaaskorraldada ITL jaEASi ja KredExi ühendasutus.
Üritus on tasuta, aga vajalik on eelregistreerimine. Registreerimisvormi leiate siit lehelt.
Kohtade arv on piiratud!
AIRE klubis
🚀 Tekivad uued ideed ja teadmised: avasta digitaliseerimise ja küberturvalisuse praktilised kasutusvõimalused tööstuses, koosta rakendamisplaan ja jõua õige rahastusallikani.
💡 Kuuled praktilisi näpunäiteid ja kogemuslugusid: kuuled ekspertidelt ja ettevõtjatelt, kuidas nemad on tootmist kaasajastanud, mis on olnud õppetunnid ja millised on olnud tulemused.
🔗 Laieneb võrgustik ja saad vajalikke kontakte: loo kontakt tehnoloogia- ja tööstusvaldkonna ekspertidega, kelle toel võid jõuda eduka tulevikukoostööni.
🤖 Vajalik info AIRE keskuse teenustest ja tulevikutegemistest: saad teada, kuidas AIRE keskus näeb tehisintellekti ja robootika tulevikku ning milliste teenustega nad selle valdkonna arengut nügivad.
Üle tüki aja on taas Harjumaal võimalik nautida sisukat AIRE klubi programmi ja seltskonda.
Tule kuulama ja kaasa rääkima.
Kohtume AIRE klubis!