Tudulinna kogukond – ressursipõhise arenguteekonna esirinnas
Foto: Tudulinna kogukond
2024.aasta alguses kuulutas SA Ida-Viru Ettevõtluskeskus välja konkursi Ida-Viru maakonnas tegutsevale kogukonnale, et katsetada teaduspõhist arengumudelit ABCD (Asset-Based Community Development ehk ressursipõhine kogukonna arendamine). Pilootprojektina valiti Tudulinna kogukond, kes alustas oma teekonda ühiskondliku uuenemise ja kogukonna liikmete aktiivsuse suurendamiseks. Selles protsessi aitasid kogukonda kolm hõlbustajat: Helena Paist, sotsiaalse heaolu MA õppeprogrammi vilistlane ning vabaühenduste konsultandid Tatjana Zamorskaja ja Nadezda Morozova, kes omakorda olid 2023. aasta jooksul läbinud ABCD mudeli rakendamise koolituse.
ABCD-mudel – tugevustel põhinev arengulähenemine
ABCD-mudel keskendub kohalike ressursside kaardistamisele ja kogukonna tugevustele, hõlmates nähtavaid ja varjatud ressursse, nagu inimesed, lood, traditsioonid ja infrastruktuur. Selle mudeli rakendamisel püütakse välja selgitada, kuidas neid tugevusi kõige paremini kasutada, et suurendada kogukonna heaolu ja lahendada kohalikke väljakutseid.
Tudulinna kogukonna jaoks oli osalemise ajendiks soov aktiviseerida piirkonna elanikke, eeskätt noori ja tekitada ühtekuuluvustunne. Kuigi Tudulinna piirkonnas tegutseb mitu mittetulundusühingut, puudub seni ühine väljund ja koostöösuhe, mis võiks piirkonna arengut edasi viia.
Teekonna algus: esimene kohtumine
Esimesel kohtumisel ootasid hõlbustajad kogukonnaliikmetega tutvumist ja teekonna tutvustamist. Kogukonna tugevused hakkasid kohe esile kerkima – silmasära ja soov kodukandi arengus kaasa lüüa.
Loovust ja inspiratsiooni täis teine kohtumine
Teisel kohtumisel keskenduti loomingulistele ülesannetele, nagu “Lumememm” ja “Ajalehe tegemine”. Kogukond osales rõõmuga, tehes loovülesandeid entusiasmiga. Sel korral kerkisid esile mitmed kohalikud ressursid ja erinevate elualade esindajad, kes olid valmis ühiselt piirkonna heaks tegutsema. Peamiseks arusaamaks kujunes, et ühistegevus on võimalik, kui kõik näevad, et nende panus on väärtustatud.
Kolmas kohtumine: tulevikuvisioonide ja plaanide sõnastamine
Kolmas kohtumine tähistas Tudulinna kogukonna jaoks suuremat läbimurret – koostöös loodi ühisvisioon ja pandi paika esimesed sammud selle saavutamiseks. Kasutades meetodeid nagu “Demokraatiakool” ja “Horisondivaade”, panustasid kõik liikmed oma ideedesse, et sõnastada üks ühine eesmärk: luua kontakt ja sidemed kohalike elanike vahel läbi ühiste sündmuste korraldamise.
Inspireeriv ühiskohtumine
Juunis toimus I kogukondade jaoks inspireeriv ühiskohtumine, kus Tudulinna ja teiste kogukondade esindajad koos oma hõlbustajatega külastasid Väätsa kogukonda. Selle sündmuse peamine eesmärk oli jagada kogemusi ABCD-mudeli testimise ajast ning saada inspiratsiooni Väätsa edukatest algatustest. Kohtumise käigus arutleti ressursipõhise lähenemise mõju üle ning toodi välja mudeli tugevused ja väljakutsed. Vestlused pakkusid rohkelt uusi ideid ja motiveerisid osalejaid jätkama oma kogukonna arendamist samal kursil, et luua sidusam ja tugevam kohalik elu.
Teekonna jätk ja kogukonna tulevik
Tudulinna kogukond teab nüüd, et edasiminek nõuab pidevat koostööd ja julgust uut moodi tegutseda. Ehkki arenguprotsess on algusjärgus, on Tudulinna kogukond suutnud luua sidemeid ja inspireerida endas soovi olla tugev, ühtne ja aktiivne kogukond, mis suudab oma piirkonna heaks palju ära teha.
- novembril toimus ABCD projekti kohtumine, kus hõlbustajad, kes osalesid esimesel lennul (8 maakonda) andsid teatepulka ülejäänutele maakondadele, kes alustavad oma tööd kogukondadega tulevasel aastal.
Rohkem infot ABCD lähenemise kohta saab lugeda https://kogukonnaveeb.ee/ lehel. Ja kui teil on huvi oma kogukonnaga ressursse kaardistada, siis võtke meiega ühendust:
Nadežda Morozova, 506 7735, nadezda.morozova@ivek.ee
Tatjana Zamorskaja, 5300 6902, tatjana.zamorskaja@ivek.ee
* Ressursipõhise lähenemise piloteerimine on osa Siseministeeriumi strateegilise partnerluse raames läbi viidavast „Kogukonnakeskse lähenemisviisi rakendamine 2023–2026“ tegevusplaanist, mille on välja töötanud ja viivad ellu MTÜ Rahvaülikoolide Liit ja MTÜ Maakondlikud Arenduskeskused koostöös Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi, SA Eesti Koostöö Kogu ja OÜ Toimevõimendiga.