Ida-Viru Ettevõtluskeskus

piirkondlik arengumootor

20. veebruaril toimus Jõhvis ettevõtjatele pakendite koolitus

20. veebruaril toimus Jõhvi linnas, Wironia hotelli konverentsiruumis Ida-Viru Ettevõtluskeskuse poolt korraldatud koolitus, mis keskendus pakenditele ja nende tekkele ettevõtluses. Koolitust viis läbi tunnustatud ekspert Anne Jõesaar, kelle pikaajaline kogemus jäätmekäitluse ja ringmajanduse valdkonnas pakkus osalejatele väärtuslikke praktilisi teadmisi.

Koolitus oli mõeldud mikro- ja väikeettevõtjatele, kes puutuvad oma tegevuses kokku pakenditega ning soovivad paremini mõista, millised seadusest tulenevad nõuded neile kehtivad.

 

Peamised arutlusteemad olid seotud järgmise küsimustega:

 

  • Kes on pakendiettevõtja? Millised ettevõtted peavad täitma pakendiseadusest tulenevaid kohustusi.
  • Seadusandlus ja regulatsioonid – millised nõuded tulenevad Pakendiseadusest, kuidas pakendite osas arvestust pidada ja neid deklareerida, millal tuleb maksta pakendiaktsiisi. Rääkisime ka pakendite kogumisest ja taaskasutamisest.
  • Praktilised lahendused – kuidas korraldada ettevõttes pakendite üle arvestuse pidamine ja deklareerimine ning kuidas läbi jäätmete liigiti kogumise saab vähendada kulusid.
  • Ringmajandus ja vastutustundlik ettevõtlus – kuidas liikuda keskkonnasäästlikuma tootmise ja pakendamise suunas.

 

Koolituse käigus said ettevõtjad teada, et Pakendiettevõtja on isik, kes majandus- või kutsetegevuse raames pakendab kaupa, veab sisse või müüb pakendatud kaupa. Pakendiettevõtja peamised kohustused on:

  • pakendijäätmete kogumine ja taaskasutus
  • pakendijäätmete tagasivõtt
  • pakendi koguste üle arvestuse pidamine ja esitamine
  • tarbija teavitamine

Ettevõtjad said esitada küsimusi ja arutleda praktiliste näidete ja üksteise kogemuste põhjal. Huvi pakkusid pakendite taaskasutamise võimalused, ringlussevõtu määrad ja keskkonnasõbralikud lahendused.

 

Osalenud ettevõtjad andsid mitmeid kasulikke soovitusi ja tagasisidet:

  • Huvi teema vastu on suur – osalejad leidsid, et koolitusel oleks võinud olla rohkem ettevõtjaid, kuna see puudutab paljude ettevõtete äritegevust. Pakuti välja, et koolitust tuleks korrata ning teavitustööd teha juba eelnevalt, et rohkem ettevõtteid oleks teadlikud oma kohustustest.
  • Teemade aktuaalsus – osalejad olid tänulikud praktiliste nõuannete eest ja leidsid, et sellised koolitused aitavad neil oma ettevõttes teadlikumaid otsuseid teha ning võimaldavad paremini mõista, kuidas vastata keskkonnanõuetele ja vältida võimalikke trahve.

Pakendiseadused ja keskkonnanõuded muutuvad pidevalt, mistõttu on oluline hoida end kursis uusimate regulatsioonidega. Teadlik pakendite kasutamine ja taaskasutus võivad aidata märgatavalt vähendada ettevõtte kulusid, muutes tootmise ja tarneahela jätkusuutlikumaks.

 

Loe pakendite regulatsioonide kohta lähemalt siit:

Pakendiseadus https://www.riigiteataja.ee/akt/107042017003?leiaKehtiv

Pakendiaktsiisi seadus https://www.riigiteataja.ee/akt/116062017021?leiaKehtiv

Pakendiregistri põhimäärus https://www.riigiteataja.ee/akt/110082018001?leiaKehtiv

PAKIS (Pakendiregister) pakis.envir.ee

 

Koolitus lõppes elava arutelu ja praktiliste soovitustega, mida osalejad saavad oma ettevõttes kohe rakendada. Kui puutud oma töös kokku pakenditega ja soovid neid teadlikumalt hallata, tasub kindlasti osaleda järgmistel koolitustel!

Suur tänu kõigile osalejatele, kes võtsid aega koolitusel osalemiseks ja enda teadlikkuse tõstmiseks. Eriline tänu koolitajale Anne Jõesaar, kes oma huvitava ja kaasahaarava koolitusega inspireeris ettevõtjaid kaasa mõtlema ja arutlema.

 

Kohtume järgmistel koolitustel!

Lisainfo koolituse kohta

Evelin Saarmets

Ettevõtluskonsultant (Jõhvi)

Konsultatsiooni keel
Rus
Est
Eng