Ida-Virumaal saab taas taotleda toetust piirkondlikeks algatusteks keskmise suurusega projektidele

Allikas: RTK
Minister Terrase hinnangul näitavad toetusmeetme varasematest voorudest ligikaudu 170 toetatud projekti ja pea 46 000 osalejat selgelt, et kohalikud inimesed haaravad võimalustest kinni. „Õiglase ülemineku fondi toel anname hoogu juurde algatustele, mis kujundavad Ida-Virumaa kestlikku tulevikku. See on investeering piirkonna uude hingamisse,“ sõnas minister. Toetust antakse projektidele, mis edendavad kliimaneutraalsusele üleminekut. Fookuses on sotsiaalse ettevõtluse arendamine ja keskkonnateadlikkus. Samuti toetatakse postindustriaalse identiteedi jäädvustamist, noorte tegevusi, vabatahtlikku tööd ja kogukondade tugevdamist.
Taotlusvooru läbi viiva Riigi Tugiteenuste Keskuse elu- ja ettevõtluskeskkonna talituse juhataja Kertu Sepa sõnul toetatakse projekte kahes kategoorias. „Põhivarainvesteeringu projektide tulemusena ootame, et toetuse abil valmiksid avalikkusele suunatud füüsilised objektid. Toetust saab kasutada näiteks nii kogukonnakeskuste rekonstrueerimiseks, tööstuspärandi alternatiivseteks tegevusteks väljaehitamiseks kui avalikele hoonetele ligipääsetavuse tagamiseks,“ täpsustas Sepp. Arendusprojektide puhul on oluline, et toetust saanud projektide abil kasvaks elanike keskkonnateadlikkus. „Näiteks saab läbi viia digi- ja roheoskuste arendamise töötube, kliimaneutraalse alase teadlikkuse suurendamist toetatavad seminare või korraldada ringmajanduse-, keskkonnakaitsega seotud objektide külastusi. Samuti saab luua võimalusi kohalikke elanikke kaasavate kogukondlike algatuste võimestamiseks – näiteks loodusematkade, talgute, piirkonna eripära tutvustavate festivalide, noortele suunatud laagrite või muu säärase kaudu,“ täpsustas Sepp.
Sepp lisas, et põhivarainvesteeringu projektide kategoorias saab toetust küsida sihtasutus, mittetulundusühing või avalik-õiguslik juriidiline isik, kuid taotlejaks ei saa olla kohalik omavalitsus või riigiasutus. Teises kategoorias on arendus-, teadlikkus- või koostöötegevusi sisalduvad projektid, kust saab toetust küsida sihtasutus, mittetulundusühing, avalik-õiguslik juriidiline isik, KOVi hallatav asutus, valitsusasutuse hallatav riigiasutus ja äriühing (VKE).
Võttes arvesse esimestest taotlusvoorudest saadud kogemusi ning taotlejatelt ja partneritelt saabunud tagasisidet, on täiendatud toetuse taotlemise tingimusi. Lisatud on avalikkusele suunatud objekti definitsioon, abikõlbmatuks on loetud täiskasvanute koolituse, täiend- ja ümberõppe korraldamisega seotud kulud ning keskmise suurusega projektide maksimaalne toetus on senise 200 000 euro asemel 150 000 eurot. Nii arendusprojekti taotleja kui ka parteri loetelud on täiendatud KOV hallatavate ja valitsusasutuste hallatavate asutustega, lisaks pole keskmise suurusega investeeringuprojektil enam kohustusliku eelnõustamist.
Toetust saab küsida vahemikus 10 001 kuni 150 000 eurot. Arendusprojektide elluviimise aeg on 2 aastat, kuid põhivarainvesteeringu projektid peavad olema lõpetatud 31.08.2026. Voor on avatud kuni 01.09.2025 kella 17.00ni.
Taotlusvooru infoseminar toimub MS Teamsi vahendusel 12. mail. Rohkem infot taotlemise tingimuste ja infoseminari kohta leiab RTK kodulehelt.
Õiglase ülemineku fond on Euroopa liidu loodud rahastusmehhanism, mille eesmärgiks on toetada majandust, inimesi ja keskkonda nendes piirkondades, mida ootavad ees olulised sotsiaalmajanduslikud väljakutsed seoses Euroopa Liidu 2030 energia- ja kliimaeesmärkide ja 2050 kliimaneutraalsuse saavutamisega. Meetmes seatud eesmärkide saavutamise eest vastutab rakendusasutusena Regionaal- ja põllumajandusministeerium. Taotlusvooru korraldab ja projekte aitab rakendusüksusena ellu viia Riigi Tugiteenuste Keskus.
Taotlusvooru info ja kontakt:
Terje Kuus
teenusekoordinaator
RTK elu- ja ettevõtluskeskkonna talitus
terje.kuus@rtk.ee
Telefon 56981043