Euroopa Liidu Eesti EL välispiiri programmi projekti „Ida-Viru tourism“ toel valmis Ida-Virumaal 5 uut marsruuti soomlastele
Ida-Viru Ettevõtluskeskus koostöös turismiklastriga viis Euroopa Liidu Eesti EL välispiiri programmi toel ellu mahuka tootearndus ja turundusprojekti. Projekti tulemusel valmis 5 uut turismimarsruuti soomlastele, toimus 4 kampaaniat ning õpiti soome keelt, kultuuri ja Pärnu eduvalemit soomlaste meelitamisel Pärnusse.
Ida-Virumaa on viimaste aastate kobarkriisis kõige enam pihta saanud turismisihtkoht Eestis. Kriis kestab, sest sõja tõttu ei taastu enam Vene turism (25% majutatud turistidest 2019). Seetõttu on ülioluline tõmmata piirkonda uusi turiste Soomest ja Lätist. Siin tuli ca 235 tuhande euroga appi Euroopa Liidu Eesti EL välispiiri programm.
Soome on Ida-Viru jaoks uudne turg, selle osakaal on olnud vaid 5% maakonna ööbimistest ning kogemust napib. 2022.aastal viidi EL PATEE programmi toel ning BluRay OÜ ja Pärnu Kolledžiga koostöös läbi põhjalik uuring, mis tõi välja esmased vajalikud tegevused Soome suunal. Neist 1 peamisi oli näidismarsruutide loomine põhisegmentidele: kuluurihuvilisele, loodusenautijale ja karavanituristile. Marsruudid aitavad avastada uut ja võõrast piirkonda, sest nii on lihtne leida atraktiivseimad paigad millest alustada. Projekti „Ida-Viru tourism“ tulemusel valmisidki sellised näidismarsruudid kultuurihuvilisele, loodusehuvilisele, karavaanerile (2 tk- 1 maakonna põhja ja 1 lõuna piiskonnas) ning lisaks veel Vana Narva audiogiid koostöös endise linnapea Katri Raikiga.
Projekti tugi võimaldas kaasta maruutide loomisess esmaklassilise kompetentsi nii Eestist kui Soomest. Kultuurimarsruut sai loodud Tapio Mäkeläise abil. Tapio on kirjutanud soomlastele enim Eesti reisikirju. Looduse maruut sai loodud koos Eesti Matkajate liidu presidendi Ingrid Kuliginaga, kes on ühtlasi Alutaguse Matkaklubi eestvedaja. Karavaanerite marsruudid lõi taas soomlane, Eesti-Soome asjatundja Mikko Savikko. Ning Vana Narva tekstid valmisid Katri Raiki sulest. Lisaks said marsruudid ka soomaste poolt testitud ning seejärel vastavalt testimisele täiendatud. Loodusmarsruuti käis testimas pere koeraga, kultuuri ja karavanimarsruuti aga Soome suurima ja vanima estofiilide seltsi Tugals Seura juht Jaana Vasama. Testist selgus nt. et esialgselt ühe tervikuna plaanitud karavanimarsruut on mõttekas jagada põhja ja lõuna marsruudiks ja et Toila spaa Männisalu Kämping on parim algus kust maakonda karavaniga avastama asuda.
Tootearenduse tegevuse all toimus ka soome keele ja kultuuri koolitus. Ida-Viru ammune toetaja ja Soome asjatundja Pekka Linnainen viis maakonna soomekeelsetele giididele läbi Soome – Ida-Virumaa seoseid käsitleva koolitusreisi ning lõi samal teemal sisuka kooolitusvideo .
Lisaks uutele marsruutidele viidi läbi 4 kampaaniat- 2 Eestis (Parim Uus Seiklus, Maitseseiklus) ning 1 Maitseseikluse kampaania Soomes ja üldkampaania Lätist. Kampaanialehed said kokku ca 30 tuh vaatamist. Levi sotsiaalmeedias oli muljetavaldav: Facebooki eesti-, vene- ja soomekeelne leht said kokku 3,4 miljonid reachi.
Projekti viis ellu Ida-Viru Ettevõtluskeskus koostöös Ida-Viru turismiklastri partneritega. See toimus juulist detsembrini 2023.a. Rahaline maht oli ligi 235 tuhat eurot. Projekt oli väga mahukas ja intensiivne, töötas 4-liikmeline meeskond ning selle tulemusel õnnestus Ida-Virumaale kaasata päris oma Soome turu juht Mikko Virta, kes jätkab tööd Ida-Virumaa heaks ka edaspidi. Soome turu juht on olemas veel vaid Tallinnal.
Ida-Viru turismiklaster koondab piirkonna turismisektori aktiivseid ja missioonitundelisi teenusepakkujad ja sinna kuuluvad kõik maakonna omavalitsused. Klaster tegutseb juba 14 aastat. Klastrit koordineerib Ida-Viru Ettevõtluskeskus (maakondlik arenduskeskus). Klaster on avatud võrgustik ja kõik huvilised on oodatud liituma.
Projektiinfo:
Nimi „Ida-Viru turism“
Kaasrahastajad: Euroopa Liit Euroopa naabrusinstrument ja Ida-Viru turismiklaster
Aeg: 01.07.-31.12.2023.
Lisainfo:
projektijuht ja Ida-Viru turismikoordinaator
Kadri Jalonen
Turismikoordinaator