Ida-Viru Ettevõtluskeskus

piirkondlik arengumootor

Euroopa päev tuleb taas suure kontserdiga Tallinnas ja Narvas

Euroopa päev tuleb taas suure kontserdiga Tallinnas ja Narvas 

Täpselt kuu aja pärast, 9. mail tähistavad Eesti ja Euroopa taas Euroopa päeva. Kogu maikuu esimese nädala vältel korraldatakse Eesti eri paigus sündmusi, mis kulmineeruvad 9. mail suure vabaõhukontserdiga Tallinnas ja Narvas. Tallinnas Vabamus toimub ka traditsiooniline seminar, kus kuulutatakse välja tänavune aasta eurooplane.

„Euroopa Liit on rahuprojekt ja Euroopa päeval tähistame seda, et oleme koos Euroopa Liidus, kus riigid üksteisega ei sõdi. Kahjuks aga peame juba kolmandat aastat järjest Euroopa päeval mõtlema sellele, mida me saame Euroopa Liiduna teha selleks, et sõda Ukrainas võimalikult kiiresti lõppeks ja et rahu oleks püsiv,“ ütles Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juhi kohusetäitja Ave Schank-Lukas.

Kooliklassid saavad 9. mail alustada Euroopa päeva tähistamisega juba kell 9 hommikul, mil nii Tallinnas kui Narvas saab hakata mängima traditsioonilist ELi-teemalist orienteerumismängu. Mängu saab mõlemas linnas mängida kuni kl 17-ni. Euroopa päeva puhul on kooliõpilastele ja teistele külalistele avatud ka mitme ELi saatkonna ja Stenbocki maja hooviväravad, et tutvustada huvilistele kõike seda, mis seob meid Euroopa Liiduga.

Vabamus toimuval Euroopa päeva seminaril arutleme Euroopa jaoks olulistel teemadel ning kuulutame välja tänavuse aasta eurooplase. Tiitlile kandideerivad riigikogu liige Hanah Lahe, Eleringi juht Kalle Kilk ja Narva Muuseumi juht Maria Smorževskihh-Smirnova. Lõpphääletusele esitatud kolmiku valis kümne silmapaistva kandidaadi seast välja riigi, kodanikuühiskonna, ettevõtjate, meedia ja Euroopa Komisjoni esindajast koosnev žürii. Aasta eurooplase tiitli saaja otsustatakse rahvahääletusel.

Euroopa päev jätkub Vabaduse väljakul, kus alates kella 15-st on kõik külalised oodatud rohkete väljapanekute ja tegevustega täidetud üritustealale. Päev tipneb kell 18 algava tasuta kontserdiga, kus sel aastal esinevad 5MIINUST x Puuluup, NOËP ja Islandi artist Daði Freyr.

Juba teist aastat toimub suur Euroopa päeva kontsert ka Narvas. Alates kella 13-st on TÜ Narva kolledžis avatud keeltekohvik, kus saab tutvuda erinevate riikide keelte ja kultuuridega. Raekoja platsil saab külastada kohvikute- ja festivaliala. Kell 15 astuvad üles kohalikud noortebändid Pale Alison, Kohtla-Järve klaveritrio ja Narva Eesti Gümnaasiumi G1 bänd. Kell 17 annavad Raekoja platsil tasuta kontserdi Anne Veski ja nublu. Sel aastal teeb ERR teleülekande nii Narva kui Tallinna Euroopa päeva kontsertidest.

Euroopa päeva on oodatud tähistama ka kõik koolid, organisatsioonid ja kogukonnad. Andke oma ideest meile teada www.euroopapäev.ee veebilehel ning märgime teie sündmuse Euroopa päeva ürituste kalendrisse. Euroopa nädalal korraldatavate ürituste tähistamiseks soovitame kasutada Euroopa päeva sümboolikat.

Euroopa nädalal on võimalus kutsuda kas koolidesse või teistesse asutustesse külla Euroopa Liidu teemade eksperte. Teemavalik on lai, alates ELi õigusest, põhialustest ja otsustusprotsessist kuni rände, jäätmemajanduse, julgeoleku, kaitsepoliitika, eurotoetuste ja roheleppeni välja. Lisainfo ning tellimisvormi leiab siit.
Euroopa päeva sündmuste peakorraldajad on riigikantselei, välisministeerium ja Euroopa Komisjoni Eesti esindus. Kõigi Tallinnas ja mujal Eesti linnades toimuvate sündmuste kohta loe lähemalt www.euroopapäev.ee

Taust 

9. mail 1950. aastal pidas Prantsusmaa välisminister Robert Schuman Pariisis kõne, kus esitas idee asuda Euroopas tegema uut liiki poliitilist koostööd, mis muudaks sõja Euroopa rahvaste vahel mõeldamatuks. Ta tegi ettepaneku luua uus institutsioon, mis ühendaks ning juhiks söe- ja terasetootmist Euroopas. Vähem kui aasta pärast allkirjastatigi sellise organisatsiooni loomise leping ning algas Euroopa riikide majanduslik ja poliitiline lõimumine. Schumani ettepanekut peetakse praeguse Euroopa Liidu alguseks, 9. maid aga tähistatakse Euroopa päevana.