KAI on esimene omanäoline kogukonna arendamisele pühendatud sündmus Eestis, kus kohtuvad 100+ kogukonna teemadel kaasamõtlejat
See on ühine mõtteruumi loomise koht kogukondade arendamise vajalikkusest ja võimalustest Eestis, mis annab uusi tutvuseid, värskeid ideid ja teadmisi kogukonna arendamisest.
Ootame osalema kõiki, kellele on kogukondade käekäik oluline – kohalike omavalitsuste töötajaid, kogukondade arendajad ja eestvedajad ning kõiki teisi huvilisi!
Päev on ka avastardiks Siseministeeriumi strateegilisele partnerlusele “Kogukonnakeskse lähenemisviisi rakendamine aastatel 2023–2026”.
Mis saab toimuma?
Räägime kaasaegsest ressursipõhisest lähenemisest kogukondade arendamisel. Päeva võtmeesinejateks on:
🗝️Dagmar Narusson (PhD) – Tartu Ülikooli kogukonnatöö õppejõud ja sotsiaalse innovatsiooni teadur, avatud dialoogi praktik
🗝️Cormac Russell – kogukonnaarenduse valdkonna eestkõneleja maailmas, Northwesterni Ülikooli õppejõud ning ressursipõhise kogukonna arendamise teadus-, arendus- ja koolitusasutuse Nurture Development asutaja ja juht
Läbi töötubade, kus tutvustame strateegilise partnerluse järgmise nelja aasta tegevusi kogukondade arendamise suunal, on ka võimalus tuua ise pildile oma kogemus kogukonna arendamisest. 👐
Kus ja millal?
Inspiratsioonipäev leiab aset 19. septembril Tartu Ülikooli Raamatukogus algusega kell 11.00.
❗Ajakava❗
Päeva modereerivad: Heleriin Jõesalu ja Eha Paas
(Siseministeeriumi strateegilise partnerluse projektijuhid, Eesti Rahvaülikoolide Liit)
10.30–11.00 Kogunemine ja vestlused
I Arusaamade ühtlustamine ja teooria ammutamine 📚
11.00–11.10 Päeva avamine
11.10–11.30 Avaettekanne “Kogukonna tähendus”, Dagmar Narusson (Tartu Ülikooli kogukonnatöö õppejõud ja sotsiaalse innovatsiooni teadur, avatud dialoogi praktik)
11.30–12.10 Veebiettekanne “Ressursipõhine lähenemine kogukondade arendamisel – mis ja miks?” (inglise keeles, tõlge eesti keelde), Cormac Russell (kogukonna arenduse eestkõneleja, Northwesterni Ülikooli õppejõud, Nurture Development’i asutaja ja juht)
12.10–12.30 Arutelu Cormac Russelliga
12.30–13.30 Lõuna
II Erinevate lähenemisviiside tundmaõppimine 🧑🔬
13.30–15.00 Töötoad
Osalejatel on võimalus kogeda erinevaid kogukonna arendamisele suunatud metoodikaid, millele toetudes on üles ehitatud strateegilise partnerluse nelja aasta tegevused. Osaleda saab ühes töötoas.
Töötuba 1: Arenguprogramm „Dialoog kogukonnaga“ – arutelukultuuri edendamine kogukondade ja omavalitsuse vahel. Läbiviijad: Piret Jeedas (Ruumi loomine, kaasamispraktik ja andragoog) ja Kairi Tilga (Eesti koostöö Kogu juhataja)
Töötuba 2: Avatud dialoog – põhimõtete kogum ja dialoogilise ruumi loomise viis, mis on välja kujundatud võrgustikes kriisiolukordadega toimetamiseks. Läbiviijad: Dagmar Narusson (Tartu Ülikooli kogukonnatöö õppejõud ja sotsiaalse innovatsiooni teadur, avatud dialoogi praktik) ja Marju Kask (Eesti Lastekirjanduse Keskus, Avatud Dialoogi praktik)
Töötuba 3: Kogukonna arendamise ABCD mudel (Asset Based Community Development) – jätk Cormac Russelli loengule. Läbiviijad: Merle Linno (Tartu Ülikooli Kogukonna arendamise ja sotsiaalse heaolu õppekava programmijuht) ja Kadi Kass (Tartu Ülikooli Ühiskonnateaduste instituudi kogukonnatöö nooremteadur)
Töötuba 4: Kogukond ja kriisid – arutleme selle üle, kuidas praktikas kogukonnad saavad läbi mõelda ja valmistuda kriisideks. Läbiviijad: Eiko Tammist ja Helen Kari (OÜ Toimevõimendi, kriisikoolitajad)
Töötuba 5: Kogukonna ressursside avastamine – praktilised näited ressursipõhisest lähenemisest. Läbiviijad: Anna Farafonova (Narva Eesti Keele Maja juhataja) ja Helena Paist (Kiviõli I Keskkooli huvijuht)
15.00–15.30 Vitamiinipaus & kogemuste jagamine
III Võrgustumine 🕸️
15.30–16.30 Kogukonna arendajate kogukond – ühine platvorm ja võrgustumine
16.30–16.45 Päeva kokkuvõte ja lõpusõnad
Registreeri sündmusele hiljemalt 11. septembril
https://forms.gle/wcRYrcYKYHyTdPQT9
Lisainformatsioon: Eha Paas (517 0214, ehapaas@gmail.com) ja Heleriin Jõesalu (5341 4905, heleriin.joesalu@rahvaulikoolideliit.ee )
Kogukonna arendamise inspiratsioonipäev toimub Siseministeeriumi strateegilise partnerluse “Kogukonnakeskse lähenemisviisi rakendamine 2023–2026” raames. Strateegilise partnerluse elluviimiseks teevad koostööd MTÜ Maakondlikud Arenduskeskused, Tartu Ülikool (Ühiskonnateaduste Instituut), Eesti Rahvaülikoolide Liit, Eesti Koostöö Kogu, OÜ Toimevõimendi.