Ida-Viru Ettevõtluskeskus

piirkondlik arengumootor

MTÜ
Seminar
Sündmus
Est
Rus
Kohapeal

Ida-Virumaa arendusseminarid struktuurivahendite perioodi 2021-2027 regionaalarengu meetmete ettevalmistamiseks: KOHALIKUD TEENUSED

2023.a alguses toimuvad Ida-Virumaa arendusseminarid struktuurivahendite perioodi 2021-2027 regionaalarengu meetmete ettevalmistamiseks. Arendusseminaride laiem eesmärk on anda osalejatele ülevaade kohaliku tasandi teenuste, avaliku ruumi ja elamumajanduse arendamise ning muudatuste juhtimise kõige uuematest suundumustest ja tutvustada erinevate piirkondade häid praktikaid.

Registreerimine
Millal?
12 – 13 jaan. / 2023
09:30-16:30
Kus?
Narva, Linda 2, OBJEKT
Kui palju maksab?
0 €
Korraldaja
Ida-Viru Ettevõtluskeskus

2023.a alguses toimuvad Ida-Virumaa arendusseminarid struktuurivahendite perioodi 2021-2027 regionaalarengu meetmete ettevalmistamiseks. Arendusseminaride laiem eesmärk on anda osalejatele ülevaade kohaliku tasandi teenuste, avaliku ruumi ja elamumajanduse arendamise ning muudatuste juhtimise kõige uuematest suundumustest ja tutvustada erinevate piirkondade häid praktikaid. Seminaride praktilises osas tegeletakse kavandatavate regionaalarengu meetmete projektidega, mida on võimalik valmistada ette struktuurivahendite perioodi 2021-2027 meetmetesse „Suuremate linnapiirkondade arendamine“, „Avalike teenuste arendamine“ või „Atraktiivne piirkondlik ettevõtlus- ja elukeskkond“. Seminarid on hea võimalus erinevate osapoolte koostöös arutleda nii omavalitsuste prioriteetide kui ka maakonnaüleste teemade üle.

Seminaride teemad:

  1. Kohalikud teenused (Mihkel Laan), 12.-13. jaanuar 2023
  2. Avalik ruum (Jiri Tintera, Kaie Kuldkepp, Anto Aasa), I kvartal 2023
  3. Elamumajandus (Kaie Enno, Keiti Kljavin, Johanna Holvandus), I kvartal 2023
  4. Muudatuste juhtimise alused (Jaan Urb), I kvartal 2023

Osalejatel on võimalik osaleda mitmel erineval arendusseminaril ja igale seminarile toimub registreerimine eraldi.

Seminaril tagatakse soovijatele tõlge eesti-vene-eesti keelesuunal.

12.-13. jaanuaril toimuval „Kohalikud teenused“ seminari eesmärk on mõtestada kompleksselt lahti kohalike teenuste arendamisega seonduvad väljakutsed ja võimalikud lahendused Ida-Virumaa kaheksas kohalikus omavalitsuses. Sealhulgas:

  • suurendada omavalitsuse ja laiemalt piirkonna elanike teadmisi oma valla või linna demograafilise seisu ja perspektiivide ning nendest lähtuvalt tulevase teenusvajaduse osas;
  • mõelda läbi ja harjutada teenuste disainimist nende kasutajate ootustest ja soovidest lähtuvalt;
  • toetada vastavate arendusprojektide ettevalmistamist.

Sihtrühm

Seminari „Kohalikud teenused“ sihtrühma kuuluvad Ida-Virumaa kohalike omavalitsuste ametnikud ja töötajad, valla- või linnavalitsuse ametnikud ja töötajad ning valla- või linnavolikogu liikmed, kelle tööülesanded või vastutusala on seotud kohalike teenuste teemadega ja arendusprojektide ettevalmistamisega. Samuti Ida-Virumaa Omavalitsuste Liidu (IVOL) ja Ida-Virumaa Ettevõtluskeskus SA (IVEK) töötajad ning Ida-Virumaa piirkonna elanikke esindavate kodanikuühenduste ja teenuseid osutavate kodanikuühenduste töötajad ja liikmed, sh juhatuse liikmed.

Grupi suuruseks on arvestatud kuni 30 inimest.

Toimumise aeg, maht ja koht

Seminar toimub kahel päeval – 12. ja 13. jaanuaril 2023 – Narva Loomemajanduskeskuses Objekt, aadressil Linda 2, Narva. Seminari kogumaht on 16 akadeemilist tundi. Lisaks on seminaril osalenud omavalitsustel soovi korral võimalik saada individuaalset nõustamist.

kava:

  1. päev: 9.30-16.45

9.15                      registreerimine

9.30-11.00          koolitus

11-11.15              paus

11.15-12.45        koolitus

12.45-13.30        lõuna

13.30-15.00        koolitus

15.00-15.15        paus

15.15-16.45        koolitus

 

  1. päev: 9.00-16.15

 

9.00-10.30           koolitus

10.30-10.45        paus

10.45-12.15        koolitus

12.15-13.00        lõuna

13.00-14.30        koolitus

14.30-14.45        paus

14.45-16.15        koolitus

 

Seminari teemad

  • Mis on peamised väljakutsed ja arenguvõimalused kohalike teenuste korraldamisel?
  • Kohalikud teenused ja nõudlus. Kuidas kaardistada ja hinnata teenusvajadust nii lühemas kui ka pikemas perspektiivis? Rahvastikuanalüüsi ja –prognoosi ning teenusvajaduse prognoosi lähtekohad ja praktilised näited.
  • Teenuste terviklik ja kasutajakeskne disainimine: kuidas kavandada protsessi probleemide
    määratlemisest lahenduste rakendamiseni?
  • Teenuste disainimise tööriistad ja praktikum: probleemide määratlemine; sihtgruppide
    määratlemine, persoonad, ideede genereerimine, valikute tegemine, piloteerimine ja pidev parendamine.
  • Teenuste hindamine ja seire, tulemuste tagasisidestamine. Praktilised näited, ee kasutamine teenuste hindamiseks.
  • Kaasamine ja koostöö KOV-ides ja KOV-ide vahel. Milliseid teenuseid võiks ja on mõistlik
    kavandada laiemas koostöös? Teenuste delegeerimise võimalused ja lahendused.
  • Infotehnoloogia kasutamine KOV-i juhtimises, praktilised näited: IT kasutamine ruumiliseks
    planeerimiseks, arengu kavandamiseks, elanike kaasamiseks jne.

Eeltoodud teemade avamine on seminari raames kavandatud praktilisel moel, kus vähemalt pool seminari ajast kulub väljakutsete praktilisele mõtestamisele, sh kaasa võetud projektiideede edasiarendamisele osalejate poolt ning ülejäänud aeg tutvustatakse asjakohaseid uuringuid, statistikat, teenuste kavandamise ja hindamise meetodeid ja tööriistu.

Koolitaja

Mihkel Laan, Cumulus Consulting OÜ. Mihkel Laan on töötanud regionaalarengu ja kohalike omavalitsuse konsultandina alates 2004. aastast. Kohalike omavalitsuste peamine ülesanne on osutada kohalikke (avalikke) teenuseid, seega on töö kohalike teenuste korraldamisega olnud Mihkli igapäevane ülesanne ligi 19 aastat. Nende aastate jooksul on Mihkel nõustanud suuremat osa Eesti omavalitsusi ning lisaks paljusid maakondlikke organisatsioone arengu kavandamisel, sh kohalike teenuste korraldamisel.

 

Nõustamine omavalitsustele

Osalevatel kohalikel omavalitsustel on võimalik seminari teemal saada 4 akadeemilist tundi individuaalset nõustamist iga KOV-i kohta. Juhul kui kohalik omavalitsus loobub teenusest või kasutab talle ettenähtud individuaalset nõustamist vähem kui 4 akadeemilist tundi, siis on teistel omavalitsustel võimalik eraldi kokkuleppel tundide arvu suurendada.

Nõustamist viib läbi seminari koolitaja Mihkel Laan. Nõustamine toimub projektijuhi ja koolitajaga kokkulepitud ajal ja viisil (nt veebis Zoom või muu virtuaalkeskkonna vahendusel). Nõustamine toimub kuni kolme nädala jooksul pärast seminari toimumist.

 

Veel oluline:

Seminaril tagatakse soovijatele sünkroon- ja järeltõlge eesti-vene-eesti keele suunal.

Lõunasöögid ja kohvipausid osalejatele on korraldaja poolt organiseeritud.

* Koolituse korraldajal on õigus teha vastavalt vajadusele muudatusi tegevuse läbiviimise, aja ja koha osas, sh otsustada tegevus läbi viia virtuaalselt. Muudatuste korral teavitab koolituse korraldaja osalejaid e-kirja teel.

 

Registreerimine

Seminarile registreerimine toimub riigitöötaja iseteenindusportaalis (RTIP).

  • Osalejad, kelle asutused on liitunud riigitöötaja isteenindusportaaliga, peavad end eelregistreerima oma kasutajanimega eelnevalt sisse logides siin: https://www.riigitootaja.ee/rtip-client/login.
  • Osalejad, kelle asutused ei kasuta riigitöötaja iseteenindusportaali, saavad end eelregistreerida riigitöötaja iseteenindusportaali avalikus vaates siin: https://www.riigitootaja.ee/rtip-public/kesksed_koolitused, otsides andmebaasist üles vastava koolitusmooduli. Juhul kui link ei avane, tuleb viidatud aadress kopeerida oma internetilehitseja aadressireale.

Registreerunu loetakse osalejaks pärast tema sihtrühma kuuluvuse kontrollimist. Kinnitus koolituskoha saamise või selle tagasilükkamise kohta saadetakse e-posti aadressile 2-3 tööpäeva pärast registreerimistähtaja lõppu.

 

Osalemise tingimused ja seminari maksumus

Arendusseminaril osalemine on sihtrühma kuuluvale registreerunud ja gruppi kinnitatud osalejale tasuta tingimusel, et osaleja osaleb seminaril vähemalt 75% mahus. See võimaldab saavutada seminari õpiväljundid nõutud tasemel.

Osaleja loetakse katkestajaks, kui ta pärast gruppi arvamist jätab tegevusele ilmumata, ei osale tegevuses ettenähtud mahus või teatab oma loobumisest vähem kui 5 tööpäeva enne sündmuse esimest toimumiskorda ja ei leia endale nõuetele vastavat asendajat. Kui gruppi kinnitatud osaleja loetakse katkestajaks, siis esitatakse selle osaleja asutusele arve ühe osaleja koolituskoha kulude ulatuses kuni 367,20 eurot (käibemaksuga) ning vastava osaleja asutusel (tööandjal) on kohustus arve seminari läbiviijale tasuda.

Seminaril osaleja vastutus ning kulude hüvitamine katkestamise korral

Seminarile registreerudes kinnitab seminaril osaleja, et tema ja tema asutus nõustuvad seminari läbimise tingimustega (sh katkestamisega kaasneva koolituskoha kulu tasumisega) ning osaleja osaleb seminaril mahus, mis on vajalik seminari eesmärgiks olevate teadmiste ja oskuste omandamiseks.

Mida teha, kui pärast kinnituse saamist selgub, et osavõtmine ei ole võimalik?

Palume teatada kirjalikult mitteosalemisest e-postil Kristin Piik’i (kristin.piik@rtk.ee) vähemalt 5 tööpäeva enne esimese seminaripäeva algust. Kui isik teavitab mitteosalemisest, siis püütakse osapoolte (osaleja asutus, koolituse läbiviija ja Riigi Tugiteenuste Keskus) koostöös leida loobujale seminari sihtrühma kuuluv asendaja.

Arendusseminari „Kohalikud teenused“ elluviimist rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondist perioodi 2014-2020 meetme tegevuse „Kohalik ja regionaalne arendusvõimekus“ raames ja riigieelarvest omafinantseerimiseks ettenähtud vahenditest.