Ida-Viru Ettevõtluskeskus

piirkondlik arengumootor

IDA Hubi filmitööstuse inkubatsiooniprogramm lõpetas eduka pilootaasta: Ida-Virumaa uued ettevõtjad on valmis astuma võtteplatsile

Foto: Nadezda Morozova

Filmitööstuse inkubatsiooniprogrammi pilootaasta lõpuüritus toimus 23. aprillil  kood/Jõhvis.

Ida-Viru Ettevõtluskeskuse eestvedamisel toimunud IDA Hubi filmitööstuse inkubatsiooniprogramm lõpetas aprillis oma esimese, aasta kestnud pilootaasta. Programmi eesmärk on kasvatada Ida-Virumaale tugev kaadritagune loomekogukond – professionaalid, kes suudavad vastata filmiproduktsioonide vajadustele kohapeal. Kui seni on võtteplatsidele kaasatud assistente peamiselt Tallinnast ja mujalt Eestist, siis nüüd on piirkonnas järjest suurem valmisolek neid rolle ise täita.

Lood Ida-Virumaalt ja kaugemalt

Pilootprogrammis osalesid loovisikud üle Eesti – nii ettevõtjad kui ka eraisikud, kellel oli huvi filmitööstuses tegutsemise vastu. Osalejad läbisid esmalt baaskoolituse, millele järgnes tihe töö mentoritega ja ettevõtte arendamine filmiprojektides osalemiseks. Eraisikud, kellel ei olnud varem ettevõtluskogemust, aitas programm luua oma ettevõte. Samuti suunati neid, kellel oli juba olemas teenus või toode, leidma uusi viise, kuidas oma tegevus kohandada filmimaailmale vajalikuks. Osalejate ülesanne on pakkuda oma teenuseid või tooteid Ida-Virumaal, et tugevdada piirkonna loome- ja filmitööstuse infrastruktuuri ka pärast programmi lõppu.

„Filmi kogukond on päris äge, aga üpris kinnine. See programm annab võimaluse siseneda nende maailma ja töötada mentoritega, kes selle kogukonna moodustavad, minu jaoks on just mentorid selle programmi suurim boonus,“ ütles programmi lõpetanud inkubant Anastassia Volkova.

Programmi lõpuks kujunes välja kuus tugevamat ettevõtmist, mille seas on näiteks fotograafid, kes jäädvustavad filmivõtete kulissidetagust elu, dublaažiga tegelev noorteettevõte, kellel on unistus oma stuudio rajamisest, ning animaator, kes soovib Ida-Virumaal oma oskusi rakendada.

Mentorid: areng toimub nii ideedes kui inimeses

Programmi mentorid toetasid osalejaid nii erialaselt kui ka enesearengus. „Oli tõeliselt põnev jälgida, kuidas IDA Hubi filmitööstuse kiirendis osalenud inkubandid õppisid lisaks filmitööstuse tundmaõppimisele paremini mõistma ka iseennast. Programmi lõpuks julgesid nad valjult ja selgelt välja öelda, mis on nende unistus — isegi kui see viis teistsugusele rajale, kui alguses plaanitud,“ sõnas mentor ja OÜ Blueray kaasasutaja Egle Rääsk. „Viimasel mentorsessioonil oli eriti rõõmustav näha, et nad oskavad seista oma töö väärtuse eest ning küsida selle eest ka õiglast tunnustust.“

Programm jätkub – kandideerimine algab 5. mail

„Oleme uhked esimese kohordi üle – nad näitasid, et Ida-Virumaa inimestes peitub tugev potentsiaal,“ ütles inkubatsiooniprogrammi juht Britta Merirand. „Meie siht on kasvatada professionaalset tugivõrgustikku, kes oleks valmis töötama rahvusvahelistel produktsioonidel just siin samas, kohapeal. Taustajõudude kasvav vajadus saab lähiaastatel veelgi olulisemaks, eriti seoses stuudiokompleksi valmimisega – just seepärast on oluline, et meil oleks motiveeritud ja koolitatud inimesed olemas juba täna.“

„Ülitähtsat rolli mängisid meie mentorid, kes andsid endast kõik, et inkubandid saaksid vajaliku teadmistepagasi, kontaktid ja enesekindluse, et filmitööstuses kanda kinnitada. Peagi tutvustame IDA Hubi veebilehel ka meie vilistlasi ja nende ettevõtteid,“ lisas Merirand.

Uus programmivoor alustab 2025. aasta sügisel. Kandideerimine algab juba 5. mail ning avalduse saab esitada IDA Hubi veebilehel www.idahub.ee.

Projekti rahastatakse 100% Õiglase Ülemineku Fondist.

Lisainfo ja kontakt:
Britta Merirand
SA Ida-Viru Ettevõtluskeskus
Inkubaatori projektijuht
+372 5192 6597
britta.merirand@ivek.ee
www.idahub.ee