Tartu Ülikool kutsub rohepööret toetavate digilahenduste häkatonile Ida-Virumaal
10.–12. mail 2024 toimub Ida-Virumaal kõigile kestlikkuse ja digihuvilistele mõeldud häkaton, mille eesmärk on leida ideid võimendamaks digitaalseid tööriistu ja andmeid, mis aitaksid juhtida ning toetada õiglast rohepööret.
Häkatoni peakorraldaja, Tartu Ülikooli projektijuhi Elis Vollmeri sõnul keskendutakse küsimusele, kuidas kasutada digioskusi, -teadmisi ja -andmeid nii, et need soodustaksid ning toetaksid ühiskondlikke muutusi, mille poole püüdleme. „Kõigil huvilistel on võimalik inspireerivas formaadis kaasa mõelda ja selliseid lahendusi välja pakkuda. Sealjuures on häkatoni kaasatud oma ala spetsialistid ja avaliku sektori eksperdid, kes toetavad ja juhendavad uuenduslike ideede väljapakkujaid ning aitavad neil jõuda ettekujutusest teostatava lahenduseni,“ sõnas Vollmer.
Digitaalsete andmete ja tööriistade parem kasutamine toetab energiajulgeolekut ning õiglast rohepööret
„Häkaton toimub Ida-Virumaal just seetõttu, et siin on vajadus uute lahenduste järele kõige teravam ning potentsiaal edukate lahenduste loomiseks ja rakendamiseks kõige suurem. Ootame osalema kõiki huvilisi, kes tahaksid mõelda kaasa ja pakkuda välja tipptasemel digitaalseid tööriistu ja teenuseid, millega hõlbustada üleminekut fossiilkütuste kasutamiselt taastuvale energiale ning edendada rohepöörde teekonda. Oodatud on kõik ideed nii poliitikakujundamiseks kui ka tõhusama avaliku juhtimise arendamiseks. Olulised on siinjuures ka ettevõtjad, kel on märkimisväärne osa selliste andmete ja teenuste kasutamisel, mis võiksid muuta Ida-Virumaad atraktiivsemaks ning edendada elujõulisemat ökosüsteemi,“ märkis Vollmer.
Samuti oodatakse kohalike omavalitsustega seotud ideid. „Kohalikud omavalitsused seisavad sageli silmitsi katsumustega, mida toovad kaasa suured muutused. Ideed selle kohta, kuidas muuta väikeste sammude abil kohalikku valitsemist tõhusamaks ja saada paremaid tulemusi, on väga tähtsad. Rohelise ja õiglase ülemineku täielikuks saavutamiseks peame muu hulgas pöörama tähelepanu nii individuaalsetele käitumismuutustele kui ka makrotasandi muutustest,“ rõhutas Vollmer.
- Häkaton toimub inglise keeles. Lisainfot ja registreerumislingi leiab Garage48 veebilehelt.
Üritust korraldab Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituut koostöös Garage48-ga. Parimate ideede autoreid ootavad auhinnad ning võimaluse korral saab arendada ideed edasi koos valdkondlike ettevõtete või ülikooliga. Häkatoni toetavad Eesti Maaülikool, Cleantech Estonia, Keskkonnainvesteeringute Keskus, StartUp Estonia, Tehnopoli teaduspargi start-up-inkubaator ja Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis.
Häkatoni korraldab programmi „Horisont 2020“ rahastatud e-valitsemise ja digitaalsete avalike teenuste projekti ECePS ERA õppetool (grandileping nr 857622). Seda toetatakse 2022. aasta detsembris alanud ja selle aasta novembrikuu lõpuni kestvast projektist CEESEU-DIGIT, mida rahastatakse Euroopa Liidu keskkonna ja kliimameetmete programmist (LIFE 2021–2027) toetuslepingu nr 101077297 alusel.