Toetusvõimalused
Mittetulundusühendused saavad oma tegevustele rahalist tuge küsida erinevatest toetusfondidest. Fondi valimisel ja toetuse küsimisel on kasulik eelnevalt tutvuda selle raha jagamise tingimuste ja fondi üldise eesmärgiga.
Eesti-sisesed toetusvõimalused
Kodanikuühiskonna Sihtkapital (KÜSK)
KÜSK toetab erinevate konkursside ja taotlusvoorudega vabaühenduste arengut, nende tegutsemissuutlikkuse ja ka rahvusvahelise koostöö võimekuse kasvu. Samuti on KÜSK abiks innovaatiliste kodanikuühiskonna algatuste käivitamisel ning aitab kaasa kodanikuaktiivsust soodustava keskkonna kujundamisele. KÜSKi sihtrühmaks on avalikes huvides tegutsevad vabaühendused ning nende tegevust soodustavad isikud ja organisatsioonid.
Kodanike, võrdõiguslikkue, õiguste ja väärtust progamm
Eesmärk: Kaitsta ja edendada Euroopa Liidu aluslepingutes ja põhiõiguste hartas sätestatud õigusi ja väärtuseid ning avatud, demokraatlikku, kaasava ja loova ühiskonna säilitamist. Programmi raames rahastatakse tegevusi, mis edendavad mittediskrimineerimist ja soolist võrdõiguslikkust, laste õigusi, Euroopa ajaloolist mälu ja kodanike osalust, või rassismi ja soolise vägivalla vastu võitlemist. Olenevalt taotlusvoorust rahastatakse nii riiklikke kui rahvusvahelisi projekte.
Eesti Rahvakultuuri Keskus
Eesmärk: Rahvakultuuri Keskus tegutseb Kultuuriministeeriumi haldusalas eesti rahvusliku identiteedi säilimise ning elujõulise rahvakultuuriruumi tagamise ja arengu nimel. Rahvakultuuri Keskus haldab rahvakultuurivaldkonna riiklikke toetusprogramme.
Kohaliku omaalgatuse programm (KOP)
Eesmärk: kohaliku arengu ja piirkondade konkurentsivõime kasvu toetamine läbi kogukonna kaasamise ja tugevdamise
Eesti Kultuurkapital (KULKA)
Eesmärk: kunstide, rahvakultuuri, kehakultuuri ja spordi toetamine rahaliste vahendite sihipärase kogumise ja sihtotstarbelise jagamise kaudu
Eesti Rahvuskultuuri Fond (ERKF)
Eesmärk: heategevus eesti rahvuskultuuri toetamiseks rahaliste vahendite sihipärase kogumise ja jagamise kaudu
Integratsiooni Sihtasutus (INSA)
Eesmärk: seista hea selle eest, et Eestis elavad inimesed jagaksid ühiseid väärtusi ja osaleksid ka ise aktiivselt kodanikuühiskonnas, et Eestis elavatel rahvusrühmadel oleks võimalus säilitada oma emakeelt ja kultuuri
Keskkonnainvesteeringute keskus – Keskkonnateadlikkuse programm
Eesmärk: hoida tervet elukeskkonda, väärtustada puhast loodust ning jätkusuutlikku arengut
Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis
Eesmärk: tagada Põhja- ja Baltimaade üleilmne konkurentsivõime ning muuta piirkond seeläbi maailmas atraktiivseks nii väärtuste kui ka innovatiivsuse poolesю
NOPI ÜLES projektikonkurss on loodud kogukonna arengule suunatud omaalgatuslike ideede elluviimise toetamiseks noortele vanuses 7-26. Nopi Üles on mõeldud just Sulle, et pakkuda tuge ja nõu Sinu idee väljatöötamise ja elluviimise faasis.
Rahvusvahelised toetusvõimalused
Balti-Ameerika Dialoogi programm (BAFF)
Balti-Ameerika Dialoogi programm on suunatud Eesti, Läti ja Leedu organisatsioonidele eesmärgiga stimuleerida rahvusvahelist ideedevahetust ja koostööd Balti riikide ning USA organisatsioonide vahel. Programmi on oodatud kandideerima organisatsioonid, kes soovivad kutsuda neile huvipakkuvatel ja olulistel teemadel oma ala spetsialiste USA-st Eestisse (Lätti, Leetu) esinema
ERASMUS+
Senised koostööprogrammid „Euroopa elukestva õppe programm“, „Euroopa Noored“ ning Euroopa komisjoni rahvusvahelised kõrgharidusprogrammid on viidud ühise katuse alla ja liidetud juurde spordiprogramm. Uue programmi nimi on Erasmus+ ning selle periood on 2014-2020.
Erasmus Haridus
Alajaotus toetab uusi võimalusi õpetamise ja õppimise kaasaegsemaks muutmisel; uusi kooli- ja tööelu koostööprojekte; suuremat tähelepanu töös vajaminevatele oskustele.
Sport
Spordi alaprogrammist toetatakse rahvusvahelise mõõtmega tegevusi, mis aitavad kaasa dopinguvastasele võitlusele, sporditulemustega manipuleerimisele ning ennetavad vägivalda ja ebavõrdset kohtlemist spordis. Samuti toetatakse hea juhtimistava ning sportlaste topeltkarjääri edendamist ning rahvaspordiga seotud algatusi.
Euroopa Komisjoni toetused
Euroopa Komisjon annab toetuste vormis otseseid rahalisi eraldisi nende projektide ning organisatsioonide jaoks, kes edendavad ELi huvisid või aitavad kaasa mõne ELi programmi või poliitika rakendamisele. Toetuste taotlemiseks võivad asjast huvitatud vastata pakkumiskutsetele
Teisi Euroopa Liidu struktuurifondide toetusvõimalusi leiad ka portaalist EuroAccess, mis koondab infot enam kui 200-st rahastusvõimalusest nii mittetulundus, äri- ja avalikule sektorile.
Euroopa Noored
Noorte valdkonnas toetab programm noorte oskuste ja pädevuste arendamist läbi aktiivse osaluse, noorootöö kvaliteedi tõstmist ning noortevaldkonna poliitikate kujundamist.
Tutvu ka TOP 20 rahvusvahelise toetusvõimalusega vabaühendustele fundsforNGOs.org lehelt.
Hasartmängumaksu vahendid
Kultuuriministeerium
Kultuuriraha jagab Rahvakultuuri Keskus, kes menetleb taotlusvooru „Regionaalne kultuuritegevus“ saabunud taotlusi. Regionaalse kultuuritegevuse toetuse andmise eesmärk on luua ja säilitada kultuurist osasaamise ning kultuuriloome võimalusi kogu Eestis, soodustades kultuurielu järjepidevust ja arengut, viimast eelkõige kogukondlike ning lastele ja noortele suunatud tegevuste abil.Spordi rahastamine – Riik toetab harrastussporti, tippsporti ja noortesporti ja on huvitatud, et Eesti inimeste liikumisharrastus edeneks. Sellel eesmärgil toetab riik mitmesuguseid spordiorganisatsioone ning investeerib spordirajatiste ja liikumispaikade ehitusse ja ka olemasolevate rajatiste ajakohastamisse. Rahastamisega tegelevad Olümpiakomitee ja Kultuuriministeerium.
Sotsiaalministeerium
Väikeprojektide taotlusvoor – Meditsiini, hoolekande, perede, eakate ja puuetega inimestega ning hasartmängusõltuvusega inimestega seotud projekte hakkab menetlema Riigi Tugiteenuste Keskus. Väikeprojektide taotlusvoor toimub neli korda aastas ja strateegilise partnerluse voor vähemalt kord aastas.Puuetega inimeste ühingute toetuste ja strateegiliste partnerite valimise kord on välja töötamisel
Haridus- ja Noorteamet
Eesmärk: Varsemalt Sihtasutus Archimedese all tegutsenud programmid Euroopa Liidu haridus-, noorte ja spordiprogramm Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpus on kolinud ja uue perioodi tegevusi teeb Haridus- ja Noorteamet
Haridus- ja teadusministeerium
Haridus- ja Teadusministeeriumis pidevat taotlemist ei tule, ministeerium valis välja strateegilised partnerid kolmeks aastaks ning jagas ühe-aastased tegevustoetused
Rahandusministeerium
Senised regionaalsed investeeringutoetused saavad olema edaspidi maakondlike arengukavade elluviimiseks
Muud võimalused
Lisaks projektitoetustele on ühingutel võimalik saada abi (nii rahalist kui mitterahalist) ka väljastpoolt avalikku sektorit. Siin on mõned näited, kuidas seda leida:
Hooandja lehel on KÜSKi toel loodud vabaühenduste ühisrahastusplatvorm. Tegemist on platvormiga, kus vabaühendused ning ka lihtsalt aktiivsed kodanikud, kel on soov omaalgatuslikult kogukonna heaks midagi korda saata, saavad oma idee teostamiseks koguda teistelt abivalmitelt inimestelt erinevate suurustega annetuste näol toetust. Kusjuures lisaks rahalisele toetusele saab küsida ka vabatahtlike abi ning erinevaid materiaalseid ressursse.
Eesti Tööandjate Keskliit ja Swedbank kutsuvad tööandjaid üle Eesti ühinema heategevusliku algatusega „Annetame aega“ ja andma oma töötajatele aastas ühe tasustatud vaba päeva, et töötajad kasutaksid seda heategevuse tegemiseks. See on lihtne ja paindlik mudel ettevõttes heategevusega alustamiseks või juba olemasolevate vastutustundlike tegevuste täiendamiseks.
LEADER Meede – Maaelu Arengukava 2014-2020
Eesmärk: Maapiirkondade arendamine, hõlmatud 99% Eesti maapiirkonnast (alla 4000 elanikuga asulad)
AVATUD TOETUSMEETMED
AVATUD ajavahemikus 20.01-31.01.2025
Mis on Meede 4 ja kellele see on mõeldud?
Meede 4 on loodud Euroopa Sotsiaalfond+ toel ning selle eesmärk on parandada KIKO piirkonna inimeste sotsiaalset kaasatust ja toimetulekut. Meede on suunatud KIKO tegevuspiirkonnas alaliselt elavatele vanemaealistele 55+ ja erivajadustega inimestele 16+.
Käesoleva meetme abil on võimalik suurendada eakate, sotsiaalselt tõrjutute, erivajadustega, suure hoolduskoormusega ning toimetulekuraskustega inimeste kogukondlikku kaasatust ja sotsiaalset toimetulekut.
Mida toetatakse?
Meetme raames toetatakse tegevusi, mis aitavad sihtrühma kaasata ja toetada. Näited abikõlblikest tegevustest:
- Kogukondade ühendamine ja sotsiaalse kaasamise suurendamine.
• Sündmused ja tegevusvõimalused sihtrühmadele.
• Vaimse ja füüsilise tervise toetamine.
• Invaspordiürituste korraldamine.
• Ligipääsetavuse parandamine.
Avatud on taotlusvoor rahvusvähemuste kultuuripärandit tutvustavate sündmuste (näiteks festivalide, laatade jm) korraldamiseks.
Projektide tulemusel on rahvusvähemuste kultuuripärandiga seotud traditsioonid elujõulised ning Eesti avalikkusele enam nähtavad.
Keda ootame toetust taotlema?
Taotlejaks võib olla Eestis registreeritud mittetulundusühing, kelle põhikirjajärgne tegevus on seotud rahvusvähemuste kultuuri säilitamise ja arendamisega.
Mida tuleb taotlust esitades arvestada?
- Toetust antakse projektidele, mida alles viiakse ellu või hakatakse ellu viima ja mis pole veel lõppenud.
- Toetust ei saa taotleda rahvusvähemuste katusorganisatsioonid.
- Toetatavad sündmused peavad toimuma Eestis, aga toetust võib seejuures taotleda ka külaliste kutsumiseks väljastpoolt.
- Maksimaalselt saab taotleda kuni 6000 eurot.
Toetuse andmise eesmärk on aidata kaasa erineva kultuurilise taustaga inimeste igapäevaste kontaktide tekkele, suhtlusele ja kaasamisele Eesti ühiskonnas.
Taotletava toetuse minimaalne summa on 1000 eurot ja maksimaalne summa 10 000 eurot taotluse kohta. Iga taotleja võib esitada ühe taotluse.
Keda ootame toetust taotlema?
Taotlejaks võib olla Eesti Vabariigis registreeritud juriidiline isik või kohaliku omavalitsuse üksus (linn või vald).
Toetuste tulemusel ootame, et:
– ühistegevused spordi- ja kultuurivaldkonnas on elujõulised;
– suurenenud on eesti kultuurist ning Eesti inforuumist osasaamine;
– ellu on viidud kultuuri- ja sporditegevused, milles osalevad erineva kultuuritaustaga inimesed;
– toimib erineva kultuuritaustaga inimeste koostöö läbi igapäevaste kontaktide.
Eesti Kultuurkapital jagab kultuuri- ja sporditoetusi kirjanduse, näitekunsti, helikunsti, audivisuaalse kunsti, kujutava ja rakenduskunsti, arhitektuuri, kehakultuuri ja spordi ning rahvakultuuri sihtkapitali, maakondlike eksperdigruppide ja programmide kaudu.
Taotleja võib olla: põhivarainvesteeringu projekti puhul sihtasutus, mittetulundusühing või avalik-õiguslik juriidiline isik (välja arvatud KOVid või riigiasutused);
arendusprojekti puhul sihtasutus, mittetulundusühing, avalik-õiguslik juriidiline isik või äriühing (VKE).
Projekti tegevustesse kaasatud partner või kasusaav organisatsioon võib olla sihtasutus, mittetulundusühing, avalik-õiguslik juriidiline isik ja äriühing (VKE). Partner panustab rahaliselt projekti omafinantseeringu tagamisse, kasusaav organisatsioon osaleb tegevustes, aga rahaliselt ei panusta.
Juhul, kui arendusprojekti taotleja registrijärgne aadress ei asu Ida-Viru maakonnas, peab taotleja projekti kaasama vähemalt ühe seal maakonnas registreeritud partneri.
Toetusskeemist toetatakse:
põhivarainvesteeringu projekte, mille tulemusena rajatakse avalikkusele suunatud füüsiline objekt;
arendus-, teadlikkus- või koostöötegevusi (lühidalt arendusprojektid), mille puhul on oluline kaasata elluviidavatesse tegevustesse võimalikult palju osalejaid.
Toetuse minimaalne summa projekti kohta on 3000 eurot ja maksimaalne 10 000 eurot.
Toetuse maksimaalne osakaal:
Arendusprojektidel toetus kuni 90% + omafinantseering vähemalt 10%
Põhivaraprojektide puhul toetus kuni 80% + omafinantseering vähemalt 20%
Projektikategooriad ei ole omavahel kombineeritavad. Kui soovitakse viia ellu nii investeeringuid kui „pehmeid“ tegevusi, saab nende toetamiseks esitada kaks erinevat taotlust.
Küsi tasuta abi toetusmeetmete kohta:
Küsi abi julgesti!
Nadežda Morozova
Vabaühenduste konsultant (Jõhvi)
Konsultatsiooni keel
Küsi abi julgesti!
Tatjana Zamorskaja
Vabaühenduste konsultant (Narva), Europe Direct Narva juhataja